Obliekanie psa by sme namali zľahčovať. Názor, že ide len o módny úlet nie je pravdivý. Iná vec je, keď na úkor dobrého výzoru oblečenia sa znižuje pohodlie psíka. Poďme sa ale pozrieť podrobnejšie na dôvody, prečo je v určitých prípadoch oblečenie pre psov vhodné alebo priam vyžadujúce.

Prečo psa obliecť

Hlavný dôvod a mal by byť jediný, je ho chrániť pred nepriaznivým počasím. Dnes už existujú veľmi vyšľachtené plemená, napríklad malé krátkosrsté čivavy alebo naháče, či kopu ďalších plemien, ktoré sú výrazne odlišné od pôvodného predka vlka, že potrebujú zvláštnu starostlivosť. V divokej prírode by sami dlho neprežili.

1. Zima

V zimnom období môžu nastať dni, kedy teplota klesne veľmi nízko. Oblečenie pre psov je vhodné najmä pre plemená menšieho vzrastu s krátkou srsťou. Vystavenie takéhoto psíka nízkym teplotám na viac ako len chvíľu, môže maž negatívny dopad na jeho zdravie. Aj pes, tak ako človek môže nachladnúť, v horších prípadoch mu chlad môže poškodiť niektoré orgány. Pozorujte psíka pri venčení a všímajte si jeho reakcie na nižšie teploty. Spoznáte to tak, že počas alebo ihneď po venčení sa neprirodzene trasie alebo je nesvoj. Vtedy by ste mali uvažovať nad tým, ako ho pred zimou ochrániť.

2. Dážď

Ďalej je tu ešte dážď. Ten môže robiť problémy hlavne dlhosrstým psom. Psík sa síce dokáže veľkej časti vody zbaviť otrasením, dlhá srsť však ostane ešte nejakú chvíľu vlhká. V takomto prípade má zmysel použiť pršiplášť pre psa. Je z tenkého nepremokavého materiálu a dobre ochráni podstatnú časť srsti pred vodou. Zabráni tak prípadnému nachladnutiu v jesennom počasí. Pršiplášte pre psov sa využívajú aj na výstavách, či súťažiach, keď je zrovna nepriaznivé počasie.

3. Nevhodný terén

Ako tretí dôvod prečo by mal pes použiť časť oblečenia je ochrana labiek. Hlavne pre pracovné alebo záchranárske psy. Tie sa pohybujú v ťažkých, náročných terénoch, kde môžu byť nebezpečné predmety ako rozbité sklo. Psíkovi môžete chrániť labky aj keď idete s ním na túru do hôr. No záleží od plemena a terénu. Nevhodný terén sa môže nachádzať aj blízko Vášho domu, či sídliska, kam chodievate so psíkom na prechádzky. Pre našich štvornohých miláčikov je nepríjemná aj posypová soľ na chodníkoch, zamrznutá voda zo spodnej strany labiek, či rozpálený asfalt. Na ochranu sa používajú topánky pre psov alebo ponožky pre psov.

Kedy psa neobliekať

Vždy si treba zvážiť, či je to naozaj potrebné. Oblečenie pre psa vôbec nie je prirodzené, preto ho obliekajme, len keď je to naozaj nevyhnutné. Poraďte sa o tejto téme aj s Vašim zverolekárom, o ktorého názor sa môžete s nami podeliť v diskusii pod článkom.

Niektorí majú radosť

Obliekanie niektorým robí radosť. Hlavne bytovým, ktorí sú zhýčkaní a veľmi naviazaní na pánov. Radi sa obliekajú a radujú sa tomu. Dôvod je možno ten, že vnímajú pozitívne reakcie ľudí okolo a radujú sa spolu s nimi. Dôležité je, že psíkovi oblečenie neprekáža, nijak sa nesnaží vyzliecť sa. Bundu pre psa berie ako súčasť zimnej vychádzky, ktorú si takto dobre chránený lepšie užije.

Článok pre iVeterinar.sk pripravil SvetPsov.sk.